Świetlny rysunek
Kuba Bąkowski – uznany artysta wizualny, autor filmów video, rzeźb, instalacji i projektów fotograficznych pokazywanych przez renomowane polskie i międzynarodowe instytucje sztuki – zrealizował w hucie swój najnowszy projekt pod roboczym tytułem „Huta Lighting”.
Polegał on na sfotografowaniu kaskaderów skaczących z dużej wysokości. Podczas lotu skoczkowie wyposażeni w silne źródło światła kreślili w powietrzu rodzaj rysunku. Artysta utrwalił go przy pomocy fotografii naświetlanej na długiej ekspozycji. Ta fotografia przedstawiająca świetlny rysunek w industrialnym pejzażu – stanowi efekt projektu.
Skoki były wykonywane z nieczynnej wieży ciśnień położonej w sąsiedztwie hali stalowni. Grupa 6 kaskaderów specjalizujących się w skokach z dużej wysokości, pod przewodnictwem Andrzeja Paradowskiego, zaczęła pracę od wielogodzinnego montażu osprzętu i zabezpieczeń. Potem przyszedł czas na skoki. Najpierw próbne, w świetle dziennym, potem już te rejestrowane na zdjęciach i wykonywane w ciemności. Skoki odbywały się na linie dynamicznej w stylu free jump. Podczas skoku każdy kaskader miał plecak, w którym Kuba Bąkowski zainstalował wykonaną przez siebie konstrukcję z silną lampą. To ona „rysowała” świetlne linie w powietrzu. Podczas ostatniej sesji skoczek został dodatkowo wyposażony w lampę błyskową na aluminiowym drążku.
– Wyzwalana radiowo dała efekt zamrożenia skoczka w locie z jednoczesną linią rysowaną moją lampą jak w poprzednich razach – opowiada Kuba Bąkowski.
W sumie podczas trzydniowej sesji na przełomie stycznia i lutego wykonano kilkadziesiąt skoków i zdjęć. Artysta stworzy z nich ostateczny obraz, który zostanie pokazany na wystawie pt. „Villa Stryalight” w Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) Zamek Ujazdowski.
– Dziękuję bardzo Hucie ArcelorMittal Warszawa w imieniu swoim i CSW za możliwość zrealizowania tego projektu. Oficjalnie podziękuję Państwu również podczas otwarcia wystawy 22 kwietnia. Wczorajszą sesję dopełniłem swoim pierwszym w życiu skokiem – powiedział Kuba Bąkowski po zakończeniu zdjęć.
Villa Straylight to trylogia wystawowa poświęcona twórczości Michała Frydrycha, Piotra Grabowskiego i Kuby Bąkowskiego. Projekt podzielony jest na trzy rozdziały. Autorem każdego z nich jest jeden z artystów biorących udział w projekcie.
Kuratorem wystawy jest Stach Szabłowski.
Więcej informacji na temat twórczości Kuby Bąkowskiego znajdziecie m.in. w portalu Culture.pl oraz na autorskiej stronie artysty www.kubabakowski.net.