programu redukcji emisji CO2. Tworzą go:
Zbigniew Kołak (kierownik zespołu), Marian Eliasz, Adrian Maszke, Artur Gierwatowski.
Celem Zespołu będzie podjęcie i realizacja działań prowadzących do redukcji pośredniej i bezpośredniej emisji CO2 poprzez poszukiwanie i wdrożenie rozwiązań technologicznych, technicznych i organizacyjnych.
Czeka nas długoletnia praca. Koncern zakłada, że do 2030 r. zredukujemy emisję o 30%, a do 2050 r. nasze Huty staną się zeroemisyjne. To bardzo trudne wyzwanie i wymaga od nas dużego zaangażowania. Ochrona środowiska naturalnego to cel nadrzędny. Przekłada on się obecnie na poszukiwanie rozwiązań, które sprawią, że nasza produkcja będzie mogła przetrwać w warunkach europejskich, być opłacalna i konkurencyjna – mówi Zbigniew Kołak i podkreśla, że ceny pozwoleń na emisję CO2 nieustannie rosną. Jeszcze w 2019 r. wahały się na poziomie 15 -25 €/t – teraz dochodzą już do 55 €/t. Ceny surowców energetycznych również po okresie względnej stabilizacji zaczęły ostro zwyżkować w związku ze wzrostem światowego zapotrzebowania.
Przekonanie o konieczności działań, prowadzących do ograniczenia emisji CO2 jest coraz bardziej powszechne. Nasi klienci coraz częściej domagają się od nas produktu, który ma niski ślad węglowy. To nie jest moda, która przeminie. Coraz więcej państw żąda od producentów obniżenia śladu węglowego również poprzez zakup odpowiednich surowców. Dotyczy to zarówno motoryzacji jak produkcji budowlanej. W tej chwili w naszej grupie wprowadzana jest nowa marka stali: XCarb która będzie legitymowała się śladem węglowym poniżej 300 kgCO2/t. – mówi kierownik nowego zespołu.
Liczymy na wsparcie wszystkich pracowników ArcelorMittal Warszawa w projekt redukcji zużycia energii, a przez to także w redukcję emisji CO2. My jako zespół będziemy na pewno zwracać się do osób odpowiedzialnych za poszczególne odcinki z prośbą o wsparcie w realizacji projektów, ale też liczymy na pomysły naszej załogi.