„Huta ArcelorMittal Warszawa to nie tylko zakład produkcyjny. To przede wszystkim ludzie – pokolenia hutników, którzy go budowali, rozwijali, przez lata angażowali się w niełatwą działalność związkową i robili to mądrze. Ich dorobek to nie tylko miliony ton wyprodukowanej stali, lecz także historia Huty Warszawa, która współtworzyła i nadal tworzy historię Warszawy i Polski. Naszym obowiązkiem jest dbać o zachowanie i popularyzowanie tej historii i wszystkich miejsc i obiektów, które są jej częścią.” – deklaruje prezes zarządu ArcelorMittal Warszawa Marek Kempa.
Masz pytania/uwagi dotyczące obiektów dziedzictwa kulturowego? Chcesz się umówić na spotkanie? Pisz na adres ewa.szewczyk@arcelormittal.com lub ewa.karpinska@arcelormittal.com albo dzwoń 22 835 83 37.
Pomniki
Pomnik upamiętniający bohaterską obronę Warszawy przez żołnierzy z I Batalionu 30. Pułku Strzelców Kaniowskich
Podczas bitwy, nazwanej potem „Warszawskie Termopile”, która stoczyła się 19, 20 i 21 września 1939 roku na wzgórzach pomiędzy Placówką a Młocinami poległo ponad 500 żołnierzy wraz z dowódcą majorem Bronisławem Kamińskim.
Pomnik został odsłonięty 29 września 1979 roku. Wykonano go w Hucie, według projektu artysty plastyka Zbigniewa Kowalskiego. Huta opiekuje się pomnikiem i co roku współorganizuje uroczystości patriotyczne przypominające bohaterską obronę Warszawy.
Hutnicza Nike
Oficjalna nazwa rzeźby młodej kobiety to „Hymn Warszawianka”, ale przez niektórych hutników nazywana jest „Hutniczą Nike”. Autorką jest Teresa Brzóskiewicz. Rzeźba powstała w 1977 roku w ramach pleneru artystycznego organizowanego przez Hutę Warszawa.
Krzyż upamiętniający mszę św. odprawioną przez ks. Jerzego Popiełuszkę
31 sierpnia 1980 roku ks. Jerzy Popiełuszko, skierowany do Huty przez kardynała Stefana Wyszyńskiego na prośbę strajkujących hutników, odprawił mszę na terenie zakładu. Robotnicy Huty Warszawa zbudowali na tę okazję prowizoryczny ołtarz. Nad ołtarzem górował okazały sosnowy krzyż z przewieszoną stułą, wykonany przez pracowników stolarni Huty Warszawa. Krzyż powrócił na ołtarz 31 sierpnia 1981 roku w rocznicę strajku, z okazji Mszy św., którą odprawił ksiądz Jerzy przed bramą Huty Warszawa. Po Mszy św. z inicjatywy ks. Jerzego, krzyż został wniesiony na teren Huty i tam wkopany dla upamiętnienia tych wydarzeń.
23 kwietnia 2010 roku, trzy i półmetrowy, pociemniały od starości sosnowy krzyż wyruszył w ponad 5-kilometrową drogę z huty do kościoła Św. Stanisława Kostki na ramionach hutników w białych galowych strojach. Od tej pory krzyż jest w kościele, gdzie mogą go obejrzeć odwiedzający grób księdza Jerzego. W Hucie zastąpił go nowy krzyż, przy którym odbywają się uroczystości rocznicowe NSZZ Solidarność.
Wytapiacz
W 1980 roku przed stalownią Huty Warszawa stanął pomnik, którego pomysłodawcą, autorem i wykonawcą był, zatrudniony na tym wydziale Jerzy Szulc – elektryk, potem suwnicowy.
Pomagali mu bracia; rolę modelki pełniła żona, również zatrudniona w stalowni. Model pomnika ukształtowali z olbrzymiej bryły gipsu. Wysoki na 3,5 m odlew postaci zrobili z betonu. Wytapiacz ma na sobie ubiór stosowny do tej pracy: kapelusz, okulary, rękawice, marynarkę, spodnie, buty. Posąg wytapiacza stał się „maskotką” Stalowni i jest poddawany okresowej renowacji
Klatka Walcownicza
30 września 2015 roku przed bramą Huty ArcelorMittal Warszawa został uroczyście otwarty nowy pomnik: klatka walcownicza, która symbolizuje pracę wielu pokoleń warszawskich hutników. Klatka przez 44 lata była częścią ciągu Walcowni Średnio-Drobnej. – Teraz ma przypominać mieszkańcom Bielan historię wielotysięcznej załogi Huty Warszawa. Ten pomnik to symbol jej pracy – podkreśla prezes Marek Kempa, inicjator i pomysłodawca pomnika.
Wystawy czasowe
Wystawa „Nasz kapelan ksiądz Jerzy Popiełuszko”
W 2010 roku została otwarta na ogrodzeniu Huty ArcelorMittal Warszawa wystawa unikalnych historycznych zdjęć, ilustrujących przyjaźń księdza Jerzego Popiełuszki z Hutnikami Warszawskimi.
Autorem projektu graficznego wystawy jest Adam Szymoński, fotograf, były pracownik Huty Warszawa. Wystawa została sfinansowana przez ArcelorMittal Warszawa.
Wystawa 40 lat Solidarności
Od 6 maja 2020 roku na ogrodzeniu przy bramie głównej Huty ArcelorMittal Warszawa można oglądać wystawę fotograficzną, pokazującą 40 lat historii NSZZ Solidarność w warszawskiej hucie.
Autorem jest Adam Szymański. Wystawa została sfinansowana przez ArcelorMittal Warszawa.
Wydarzenia
Noc Muzeów w Schronie
Od 2016 roku ArcelorMittal Warszawa bierze udział w warszawskiej Nocy Muzeów, oferując mieszkańcom Warszawy możliwość zwiedzania schronu, a właściwie „Stanowiska Dowodzenia Obrony Cywilnej” mieszczącego się w podziemiach biurowca ArcelorMittal Warszawa. Obiekt powstał na przełomie lat ’50 i `60 XX wieku i został zachowany w stanie nienaruszonym wraz z pełnym wyposażeniem