Huta ma 65 lat
Warszawska Huta obchodzi w tym roku 65-lecie produkcji. Z tej okazji hutnicy, byli hutnicy i przyjaciele huty oraz przedstawiciele władz Dzielnicy Bielany spotkali się 12 maja w samo południe na rondzie Hutników Warszawskich (przy stacji metra Wawrzyszew). Powstało ono w 2014 roku by upamiętnić miejsce, w którym w latach ’50 znajdował się ostatni przystanek autobusu, przywożącego pracowników do huty – dalej trzeba było iść piechotą.
Zebranych powitał Marek Łuszczyński – przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Huty Warszawa, które po raz piąty współorganizowało hutniczy przemarsz. Wiceburmistrz Bielan Włodzimierz Piątkowski przypomniał, że Huta Warszawa zainicjowała w latach `50 rozwój Bielan.
– Witałem się dziś z Państwem ściskając wiele rąk – mówił prezes ArcelorMittal Warszawa Marek Kempa. – Były to ręce stare i młode, wszystkie one przyczyniły się do budowy i rozwoju naszej Huty, która dziś obchodzi swój jubileusz.
Z Ronda Hutników Warszawskich, przy akompaniamencie orkiestry dętej, zgodnie z hutniczą tradycją –pochód przemaszerował do bramy zakładu. Tu odbyła się premiera filmu dokumentalnego, w którym pracownicy Huty opowiadają o historii i teraźniejszości zakładu.
– Zależało nam na pokazaniu dziejów Huty oczami osób, które pamiętają jej początki, ale też naszych młodych pracowników, którzy znają tylko nowoczesny zakład – podkreśla Alina Bielecka, dyrektor personalny, a zarazem pomysłodawczyni filmu. – W ciągu 65 lat Huta Warszawa zamieniła 65 milionów ton złomu w 58 milionów ton stali, dając zatrudnianie ponad 55 tysiącom osób. Wierzę, że huta zapada pracownikom głęboko w serce i czują się z nią związani.
– Huta ArcelorMittal Warszawa, mimo swoich 65 lat, nie myśli o emeryturze – mówi Artur Gierwatowski, dyrektor generalny zakładu – Wręcz przeciwnie. W 2022 roku realizujemy największy plan inwestycyjny od wielu lat. Obejmuje on projekty, które pozwolą nam rozwijać dalej produkcję wyrobów jakościowych, ale też bardzo ważne inwestycje w ochronę środowiska. Duża część z nich zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku. Jako zakład produkujący stal w procesie recyklingu, czyli przetwarzania złomu w piecu elektrycznym, mamy przewagę na hutami, które wytwarzają stal z rudy żelaza, bo nasza technologia jest zostawia dużo niższy ślad węglowy. Huta ArcelorMittal Warszawa ma przed sobą stabilną przyszłość.