Kultura Bez Barier w schronie
Wśród zwiedzających były osoby niedowidzące, którym zaoferowano audiodeskrypcję, osoby niedosłyszące, którym towarzyszył tłumacz na język migowy, oraz osoby w spektrum autyzmu.
– Festiwal Kultury bez Barier to najbardziej otwarte wydarzenie w kraju. To wydarzenie, które integruje polskie społeczeństwo i otwiera na potrzeby osób często wykluczonych z codziennego życia społecznego i kulturalnego. Hasło festiwalu, które towarzyszy dziesiątej, jubileuszowej edycji to: MOŻEMY! – mówi Marta Matowicka z Fundacji Kultury bez Barier
W ramach Festiwalu, który trwał od 30 września do 9 października, zorganizowano spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery, spotkania i warsztaty, udostępnione za pomocą napisów dla niesłyszących, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcji, pętli indukcyjnej, materiałów do dotykania czy pomocy festiwalowych asystentów.
– Mimo tak bogatej oferty zwiedzanie schronu, a właściwie „Stanowiska Dowodzenia Obrony Cywilnej” mieszczącego się w podziemiach biurowca Huty Warszawa, cieszyło się ogromnym powodzeniem.
Opowieści pana Grzegorza – przewodnika po schronach przeniosły nas do epoki, którą większość zna z opowieści rodziców lub dziadków. To taka lekcja “żywej historii”, która na długo zostanie w naszej pamięci.
Dziękujemy ArcelorMittal Warszawa za otwartość i pomoc w organizacji zwiedzania dla osób, które często spotykają się z wykluczaniem. Potwierdziliście w praktyce nasze tegoroczne hasło: MOŻEMY! – podkreśla Marta Matowicka .
Organizatorami festiwalu są: Fundacja Kultury Bez Barier, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Foto: Magda Pawluczuk (PhotoProduct)