Rajd rowerowy Śladami Solidarności
Związek w tym roku obchodzi 44. rocznicę powstania. Z tej okazji zorganizowano rajd rowerowy ”Śladami Solidarności” – wyjątkowy przejazd po miejscach w Warszawie, które odegrały ważną rolę w historii związku. Celem rajdu było popularyzowanie wiedzy o działaniach „Solidarności” w stolicy Polski.
ArcelorMittal Warszawa to bardzo ważny punkt na mapie stolicy, ściśle związany z historią NSZZ „Solidarność”. To załoga Huty Warszawa jako pierwszy zakład Mazowsza rozpoczęła akcję protestacyjną 30 sierpnia 1980 roku, jako wyraz solidarności z protestującymi robotnikami na Wybrzeżu. Inicjatywa wyszła od Seweryna Jaworskiego pracownika walcowni średniodrobnej, który odczytał komunikat wzywający załogę huty do strajku. W proteście wzięła udział większość dziesięciotysięcznej załogi. To również tutaj swoje losy z robotnikami związał ks. Jerzy Popiełuszko, wtedy rezydent parafii p.w. św. Stanisława Kostki, oddelegowany do odprawienia mszy dla strajkujących w hucie. Z jego inicjatywy krzyż wykonany przez pracowników, przy którym odprawił również mszę w pierwszą rocznicę strajków 31 sierpnia 1981 roku, został wkopany w miejsce odprawiania mszy dla upamiętnienia wydarzeń sierpniowych. Przed tym krzyżem po ogłoszeniu ”stanu wojennego”, po zamordowaniu księdza Jerzego oraz w okresie podziemnej Solidarności odbywały się protesty załogi huty.
Witając wszystkich w hucie ArcelorMittal Warszawa Dyrektor Personalna, Agnieszka Gałka-Woźniak mówiła o związkach załogi z wydarzeniami sierpnia 1980 roku oraz podkreślała, iż współczesna huta dba i pielęgnuje pamięć tamtych wydarzeń oraz pamięć o księdzu Jerzym. Dzięki temu możemy spotkać się na terenie zakładu, przy krzyżu upamiętniającym wydarzenia sprzed 44 lat. Aleksander Piwoński przybliżył historię warszawskiej „Solidarności”, a o współpracy bł. ks. Jerzego Popiełuszki z hutnikami warszawskimi opowiadał Konard Szadurski, Przewodniczący Stowarzyszenia Historycznego „Solidarność„ działającego przy hucie ArcelorMittal Warszawa.
Oprócz przystanku w Hucie ArcelorMittal Warszawa uczestnicy odwiedzili również pomnik Czerwca 1976 w Ursusie, gdzie podpisano akt założycielski Regionu Mazowsze. Uczestnicy przejechali obok dawnych zakładów na Woli, a następnie zatrzymali się na wojskowych Powązkach. Rajd prowadził przez Kępę Potocką do kościoła Św. Stanisława Kostki, miejsca związanego z bł. ks. Jerzym Popiełuszką, patronem „Solidarności”. Grzegorz Iwanicki opowiadał o działalności kapelana wśród robotników i historii związku. Trasa liczyła ponad 29 km i zakończyła się w siedzibie Regionu Mazowsze, gdzie uczestnicy otrzymali okolicznościowe odznaki PTTK. Oficjalnie już rajd „Śladami Solidarności” stał się szlakiem turystycznym. Rajd ma również duże znaczenie w propagowaniu historii warszawskiej „Solidarności” jako ważnej części walki o wolność i godność w Polsce.