Stalowe opakowania dobre dla środowiska
8 października odbyła się w Warszawie międzynarodowa konferencja pod tytułem „Stal do wyrobu opakowań – ekologiczne rozwiązania dla Europy Środkowej”. Dzięki wycieczce do huty ArcelorMittal Warszawa jej uczestnicy zobaczyli z bliska jak wygląda recykling stali.
Opakowania ze stali są odporne i tanie. Mają też pewną unikalną zaletę: można je w 100% poddawać recyklingowi. Dodatkowo magnetyczne właściwości stali pozwalają bardzo łatwo oddzieli wykonane z niej opakowania od pozostałych odpadów. W sortowni wystarczy magnes, który wychwytuje zużyte puszki ze sterty innych śmieci.
Żywność w stalowych puszkach może być długo przechowywana, a to pozwala ograniczyć jej marnowanie. Te wszystkie cechy powodują, że bardziej powszechne stosowanie opakowań ze stali może pomóc krajom Europy Środkowej w dążeniu do gospodarki działającej w obiegu zamkniętym.
Warszawską konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali na Opakowania APEAL. „Nasza branża aktywnie działa na rzecz rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym. Stal – jako materiał permanentny – czyli taki, który może być wykorzystywany w nieskończoność – przyczynia się do tworzenia takiego modelu – podkreślał Dr Ulrich Roeske przewodniczący APEAL.
W Europie średnio aż 75 %. opakowań ze stali poddawanych jest recyklingowi. To największy odsetek ze wszystkich innych materiałów ( plastik, szkło, karton) używanych do produkcji opakowań. Przemysł produkujący stal na opakowania chce, by do 2020 roku odsetek recyklingu wzrósł do 80%.
Alexander Mohr – sekretarz generalny APEAL – powiedział na zakończenie konferencji: “Stal na opakowania to przykład materiału idealnie pasującego do gospodarki działającej w obiegu zamkniętym. To materiał „win – win” dający korzyści zarówno klientom jak gospodarce i środowisku.”
Po zakończeniu obrad uczestnicy konferencji przyjechali do Huty ArcelorMittal Warszawa. Powitał ich prezes Marek Kempa. „Produkcja stali w naszym zakładzie opiera się w 100% o złom. Warto przypomnieć, że w Europie 54% stali powstaje ze złomu – czyli w oparciu o z recykling. W takim procesie zużywa się o 70% mniej energii elektrycznej i wytwarza o połowę mniej CO2 niż w przypadku produkujące stali z rudy żelaza” powiedział Marek Kempa. Uczestnicy konferencji zwiedzili Stalownię i Walcownię. „Zobaczyliśmy recykling stali na własne oczy. To było bardzo ciekawe. Dziękujemy!”.